Fettunta - toskánská topinka

Fettunta je toskánská variace na české topinky. Název se liší kraj od kraje a někdo ji zná pod názvem Bruschetta. My však zůstaneme u tradičního toskánského předkrmu Fettunta, který voní česnekem, krbem a zejména čerstvým olejem. Toskánský chléb díky svému složenení velmi rychle tvrdne. A protože vyhodit chleba je snad ve všech kulturách hřích, vznikl tento báječný recept, kterým hospodyňky zpracovaly i ten poslední kousek chleba.

Fettunta

Ingredience:

Doba přípravy: 10 minut

Postup:

  1. Toskánský chléb nakrájíme na krajíčky o tloušťce asi 1.5 cm.
  2. Vložíme na rošt, gril, či pánev a opékáme do křupava, neboli do chvíle, kdy kůrka bude tvrdší, ale střídka na povrchu jemně křupavá a uvnitř příjemně měkká. Postup opakujeme pro obě strany chleba.
  3. Vyjmeme z námi zvolené opékací pomůcky a servírujeme rovnou na talíř.
  4. Stolovníky povzbudíme k rozetření stroužku česneku na opečený chléb dle své chuti a svědomí a nabídneme olivový olej k pokapání. Případně osolte a opepřete, bohatost chutí to ale nutně nevyžaduje.

Rady:

Jestliže nemáte toskánský chléb, nenahrazujte ho chlebem českým. Toskánský chléb je bílý, nesolený a má jinou strukturu. Český chléb je chuťově velmi odlišný a mohlo by se stát, že by nedal vyniknout chuti oleje a česneku. Jako náhradu, či snad z nouze ctnost, doporučuji pečivo bílé, ať už rohlíky, housky, nebo veku. Fintou celého receptu je okamžitá konzumace; chléb opečte a hned podávejte, v opačném případě ztvrdne a už ho nikdy nepokoušete.

Tato stránka používá cookies za účelem zlepšení uživatelského komfortu. Kliknutím souhlasíte s Podmínkami ochrany osobních údajů.