Carnevale

Milý Dante, četla jsem, že se v Toskánsku slaví karneval, nemají tam masopust? Jaký je rozdíl mezi karnevalem a masopustem?

(Gabriela z Kroměříže)

carneval3

 

Cara Gabriela, a carnevale ogni scherzo vale...

„Milá Gabrielo, během karnevalu každý žert je povolen...“

V Toskánsku se slaví carnevale, karneval, což odpovídá masopustu.

Latinský výraz „carnem levare“ znamená nechat/vynechat/pustit maso. Z tohoto výrazu vycházejí italský carne-vale a český maso-pust. V češtině slova masopust a karneval existují vedle sebe, vyjadřují stejný pojem, ale časem získala odlišný význam.

Podle italské tradice masopust je bezstarostné období veselek, žertů a bohatého jídla, které vrcholí od „tučného“ čtvrtka (giovedì grasso) do „tučného“ úterka (martedì grasso) před popeleční středou (Mercoledì delle ceneri).

Od popeleční středy pak začíná postní doba (Quaresima), během které se věřící postí, hlavně vynechávají maso a činí pokání, aby se připravili na Velikonoce (Pasqua).

carnevale1

(karnevalový vůz ve Figline Valdarno tažený místním traktorem)

 

Nejznámější toskánský masopust je ve Viareggiu nedaleko od Pisy. Průvody pestrých masek se konají tři neděle za sebou před popeleční středou, před kterou právě v úterý bývá poslední závěrečný průvod. Vstup do prostranství, kde se konají průvody, je zpoplatněn, přesto bývá hodně návštěvníků, někdy až sto tisíc.

 Málem bych zapomněl, pokud plánuješ jet na Carnevale, pak nezapomeň ochutnat tradiční karnevalové sladkosti Cenci nebo Frittelle! Letos to není tak jednoduché a tak v případě, že bys chtěla zkusit Cenci doma v Kroměříži, podívej se na náš recept Cenci - karnevalové pokušení!

Karnevalové pozdravy posílá Dante

 

Zpět do obchodu