Pomarola – základní omáčka na těstoviny

pomarola

Pomarola je omáčka na těstoviny, kterou vždy vaříme a zavařujeme v období sklizně rajčat, tak jak nás to učil děda Gino. Děděček v tom největším horku vytáhl kotel, spařil rajčata a celá rodina je musela loupat. Pak se rajčata rozdělila na ta rovnou zavařená po skleničkách a na ty, ze kterých se vařila Pomarola. Čistá rajčata i Pomarolu poté děda zavařil ve stolitrovém kotli na ohni.

Pasta alla pomarola je jedním ze základních toskánských předpisů na těstovinové omáčky. Narozdíl od Pasta al pomodoro je však Pomarola časově náročnější, má ale spoustu skrytých výhod. Omáčku můžete zavařit a použít ji ve chvíli nouze, třeba když se vrátíte z práce. Všichni mají hlad, avšak lednice zeje prázdnotou. Co uděláte? Oprášíte skleničku Pomaroly ze spíže, uvaříte těstoviny a oběd je hotový. Druhou zásadní výhodou je zde nácvik tzv. Soffritto, kterému se budeme věnovat v dalším článku.

Ingredience na cca 1 litr omáčky:

 • 1 cibule
 • 1 mrkev
 • 1 stonek řapíkatého celeru
 • 1 kg rajčat
 • 10 lístků bazalky
 • 1 feferonka (volitelná)
 • Olivový olej — Sant'oliva
 • Cukr, sůl, pepř

Doba přípravy: 15 minut

Doba vaření: 90 minut

Postup:

 1. Do dřezu či hrnce vložíme rajčata a spaříme je vroucí vodou. Necháme 5 minut ve vodě a jakmile to bude možné, začneme stahovat slupku z rajčat. Dáme si pozor, abychom odstraňovali jen tu nejjemnější slupečku a neubírali zbytečně rajčatovou hmotu.
 2. Cibuli oloupeme, mrkev a celer očistíme škrabkou. Vše nakrájíme na malé kostičky, které musí mít nutně stejnou velikost, aby se chuť rozvinula rovnoměrně.
 3. V hrnci rozehřejeme 3 lžíce oleje a vhodíme nakrájenou cibuli, mrkev a celer. Na mírném plameni necháme rozvonět zeleninu. Za občasného míchání vyčkáme do změknutí zeleniny; jako orientační bod považujme zezlátnutí cibule.
 4. Sloupaná rajčata pokrájíme na větší kusy a přidáme k zelenině do hrnce. Abychom zjemnili kyselost rajčat přidáme lžičenku cukru.
 5. Osolíme, opepříme a na mírném plameni dusíme minimálně hodinu. Na posledních pár minut přidáme lístky bazalky.
 6. Hotovou omáčku můžeme podávat čerstvou s těstovinami jako Pasta alla Pomarola nebo rozdělit do skleniček a zavařit.

 

Rady a tipy:

 • Tradice velí Pomarolu přepasírovat pro větší krémovitost. Pokud se Vám nechce umývat pasírovač, nechte omáčku bez pasírování. Výsledek bude stejně dobrý a Pomarola zůstane zajímavější kousky zeleniny.
 • Pokud se skutečně rzohodnete pro pasírovač, přeskočte první bod a rajčata neloupejte. Rajčatová slupka dodá pasírované omáčce větší šmrnc.
Zpět do obchodu