Milý Dante,
pojedu na pár dní do Florencie. Jsem studentka a můj rozpočet na výlet je poněkud omezený. Co můžu navštívit ve Florencii za památky, aniž bych musela platit vstupné?
Díky!
(Helena z Třince)
Milá Heleno,
jsem rád, že se ptáš. Ve Florencii existuje spousta krásných, mnohdy skrytých míst, kde nemusíš platit ani cent a zážitek je zaručený!
1. Piazza del Duomo
Nevím, kolik času budeš mít, rozhodně ale musíš navštívit hlavní náměstí v centru města - Piazza del Duomo. Tohle náměstí, kam se dostaneš za 10 minut z hlavního nádraží (Stazione Firenze Santa Maria Novella) je snad to nejdůležitější, co ve Florencii máme. Většina zásadních událostí našeho města se odehrála buďto na Piazza del Duomo a nebo na náměstí s radnicí (Piazza della Signoria). Historií to tady přímo dýchá. A co všechno můžeš vidět? Můžeš si zvenčí prohlédnout florentskou katedrálu Santa Maria del Fiore se svou majestátní kupolí, Giottovu zvonici či babtisterium svatého Jana. Vstup do těchto památek je zpoplatněn, vidět je alespoň zvenku je však nutnost.
2. Piazza della Signoria
Náměstí Piazza della Signoria je centrem světské moci. Palazzo Vecchio je radnicí, jakých je na světě pomálu. Odehrály se tu rozhodnutí a uzavřely obchody, které měnili tvář celé naší Evropy. Známá rodina de Medici zde soustředila moc a v soupeření s dalšími měšťanskými rody nechala vzkvétat městský stát Florencii.
Piazza della Signoria je muzeem pod širým nebem. U vstupu do radnice nalezneš kopii Michelangelova Davida a Bandinelliho Herkula s Kákem. Mimo tyto sochy nalezneš na Piazza della Signoria Neptunovu fontánu, která se nachází nalevo od radnice.
Když otočíš hlavu, uvidíš jedno takové podloubíčko. Je to Loggia della Signoria a nalezneš zde desítku náramných soch. Dříve než zde byly nainstalovány sochy, sloužilo toto podloubí jako kryté místo pro politické události. V 16. století se však Loggia stala útočištěm pro sochy z období antiky a soch tehdejších umělců - Persea a únosu Sabinek.
3. Piazzale Michelangelo
Tohle Ti, Helenko, nemusím ani představovat. Chceš-li památeční fotku z Florencie míti na Piazzale Michelangelo musíš jíti. Přibližně takto jsou formulovány všechny průvodcovské brožurky o Florencii. Piazzale Michelangelo je náměstí s nejkrásnějším výhledem (ač já si to úplně nemyslím a v dalším příspěvku prozradím, co zvolit jako alternativu).
Náměstí zbudované v 19. století při zásadní florentské přestavbě bylo skutečně určené pro obdivné pohledy na centrum města a notoricky známou sochu Davida. Určitě Tě překvapím, že ještě v minulém století tudy vesele jezdily tramvaje! Dnes už tu tramvaj nenalezneme, ale výhled stojí stále za to.
4. Forte Belvedere
Opomíjený skvost florentské architektury je bezpochyby Forte Belvedere. Jeden ze dvou florentských fortů postavený za Ferdinanda de Medici v letech 1590-1595 známým architektem Buontalentim měla chránit rodinu de Medici v případě ohrožení revolucemi a nepokoji.
Nachází se na nejvyšším bodě kopečku Boboli (totožně se jmenuje i zahrada u Palazzo Pitti) a byla součástí extrémně promyšleného systému ochrany rodiny de Medici. O tom, že Palazzo Vecchio (radnice) je spojena s Palazzo Pitti (bydliště Medici) všichni vědí, dosvědčuje to i Vasariho chodba vedoucí přes Ponte Vecchio. Méně známé však je, že tajné chodby a podchody vedly až sem na Forte Belvedere. V případě nepokojů by se rodina Medici dokázala nepozorovaně uchýlit do svého fortu za pár minut.
Mimo svou historickou a architektonickou atraktivitu je Forte Belvedere také místem s krásným výhledem, kde se konají výstavy. Je to skutečně únavné projít veškeré chodbičky, schodiště a podchody. Naštěstí si člověk může odpočinout a dát si kafe či aperitiv v místním podniku s výhledem na monumenty v centru města.
Otevírací doba: (může se měnit dle nařízení vlády ke koronavirové situaci)
- úterý — neděle: 14-19 h (v létě do západu slunce)
- pondělí: zavřeno
Doufám, že jsem Ti poradil dostatečně! Do příště se zamyslím nad dalšími florentskými skvosty, zatím přikládám itinerář případného výletu. :)
Dante