Arrosto di scamerita - pečínka s vůní Toskánska

scamerita5

Co byste dostali na návštěvě u mojí tety? Jako první chod by určitě byly těstoviny se zvěřinovým sugem  (Sugo di nana - sváteční kachní ragu) a na druhé by bylo Arrosto, tedy pečínka. Nejslavnostnější je ta z telecího masa, nebo Arista, což je vepřová pečeně. Kdyby ale teta došla k názoru, že jste příliš vyhublí a že potřebujete nasadit kúru, abyste nějaký ten gram přibrali, udělala by Vám pečínku ze Scamerita, což je krkovička. A ta je vskutku tučnější než telecí maso a libová vepřová pečeně na Aristu.

Toskánská pečínka z krkovičky se nakládá den dopředu do rozmanitých bylinek, které s podlitím masa v troubě bílým vínem v ústech způsobí ohňostroj chutí.

Ingredience na 4-5 porcí:

Doba přípravy: 30 minut, odležení 12 hodin

Doba pečení: 1,5 hodiny

Postup:

  1. Rozmarýn, šalvěj, tymián, česnek pokrájíme na drobné kousky, smícháme s podrceným pepřem a solí.
  2. Omyjeme krkovici a začneme ji uvazovat. Nejprve uvážeme nit do kříže po délce. Poté s novou delší nití propleteme dosavadní kříž, abychom docílili mřížky. (Tento krok lze přeskočit.)
  3. Maso pokapeme olivovým olejem a jemně vmasírujeme směs bylinek, soli a česneku.
  4. Necháme odležet v lednici přes noc.
  5. Troubu předehřejeme na 160 °C (statických) a vložíme maso do pekáčku, nezakrýváme poklicí. Takto pečeme 45 minut.
  6. Maso zalijeme vínem a zvýšíme teplotu trouby na 180 °C, pečeme dalších 45 minut, co 10 minut otáčíme. Na závěrečné minuty pečení můžeme zapnout ventilaci trouby pro křupavější výsledek.
  7. Scameritu vyjmeme z trouby a necháme 10 minut odpočinout. Odstraníme nitku a krájíme na tenké plátky.

Rady a tipy:

  • V případě, že nemáte čas či trpělivost maso uvazovat do úhledné pečínky, můžete tento krok vynechat. Hrozí však nepohodlná manipulace a krájení.
  • Návod na dokonalé uvazování masa naleznete zde: GialloZafferano: Come legare l'arrosto
  • Bylinky můžete obměnit, ale mějte na paměti, že s toskánským vínem nejvíce ladí bylinky rostoucí v Toskánsku… Obohacovat můžete bobkovým listem, či jalovcovými kuličkami.

scamerita1

Uvázaná pečínka

scamerita2

Bylinkový mix k promasírování masa

scamerita3

scamerita4

Čerstvě vytažená Scamerita z trouby

Zpět do obchodu