Croccante - křupavá laskomina z pouti

croccante1

Při každé sebemenší kulturní akci se ve Figline Valdarno objeví malý kamionek, který voní sladce na velkou dálku. Nejčastěji ho můžete potkat na začátku září, kdy se ve Figline slaví hody. Voní karamelem, praženými mandlemi a oříšky. Tuhle vůni od sladkého kamionku poznáte na míle daleko a vždycky víte, co veze. Veze Croccante! Jak už samotný název napovídá, jedná se o dobrotu zcela křupavou (croccante je v překladu křupavý), která Vás dostane do kolen každým dalším kousnutím… Obzláště máte-li rádi karamel a pražené mandle.

Jelikož letos kulturní akce nejsou příliš v kurzu a člověk stěží Croccante sežene (zvláště pak, když je na Hané), začala jsem v tichosti smutnit. A hle, zde Vám podávám výsledek svého smutku. Směle si křupněte.

 

Ingredience na cca 10 malých tyčinek:

 • 200 g mandlí
 • 100 g cukru krupice
 • půl lžičky citrónové šťávy
 • kapka slunečnicového oleje

 

Doba přípravy: 30 minut

 

Postup:

 1. Troubu zapneme na 200 °C statických. Nachystáme si 2 listy pečícího papíru (cca 30x30 cm) a papírovým ubrouskem namočeným ve slunečnicovém oleji pomažeme vždy jednu stranu listů.
 2. Mandle vyskládáme na plech tak, aby se příliš nedotýkaly. Jakmile dosáhne trouba požadované teploty vložíme plech s mandlemi dovnitř a opékáme přibližne 5 - 10 minut. Průběžně mandle kontrolujeme, aby se nepřipálily.
 3. V kastrůlku s tlustým dnem začneme na sucho na mírném plameni zahřívat cukr. Ve chvíli, kdy se začne zespodu mírně rozpouštět a měnit barvu do zlatova, přídáme kapku citrónové šťávy.
 4. Mícháme až do bodu, kdy se barva přiblíží odstínu jantaru (nebo liščího kožíšku, či Plzeňského piva, chcete-li). Vypneme plamen a přimícháme opražené mandle.
 5. Vezmeme si 1 list již dříve připraveného pečícího papíru a položíme ho na velké prkénko. Na omaštěnou stranu pečícího papíru vyklopíme mandle v horkém karamelu. Přiklopíme druhým omaštěným papírem a pomocí válečku rozválíme hmotu do placičky vysoké asi na 1 mandli. 
 6. Necháme 10 minut vychladnout a krájíme na tyčinky velké dle libosti.

 

Rady a tipy:

 • Mandle jsou výborné na všechny způsoby, já však ze všech nejraději mám ty pražené ve slupce. Vynikne tak mnohem více jejich chuť. Nebojte se experimentovat a místo mandlí se slupkou použijte mandle beze slupky.
 • Pokud nemáte mandle, nevadí, použijte lískové oříšky. Experimentovat můžete i s ořechy vlašskými, pekanovými, burákovými, nebo dokonce semínky ze slunečnice.
 • Citronová šťáva v receptu být nutně nemusí, zajistí však, že se při vhození mandlí karamel nesrazí na cukr.
 • Omaštěním pečícího papíru si usnadníte odlepování Croccante od karamelu, který postupně tuhne.

 croccante2

Karamel rychle tuhne, zplacatění musí být co nejrychlejší.

croccante3

Zpět do obchodu