Fagioli all’uccelletto - fazole, které zachraňují ptačí životy

fagioli

Fagioli all’uccelletto by se dalo volně přeložit jako fazole alá ptáček. Nedává to moc smysl, že?

Celý název totiž zní Fagioli all’uccelletto scappato, tedy fazole alá utečený ptáček. Jinými slovy jedná se o fazole, které jsou ochuceny šalvějí, jež se tradičně používala k okořenění drůbeže, či menších ptáčků (holubi, vrabci,…). Vzhledem k velké chudobě, která Florencii léta sužovala se velmi omezeně jedlo maso a to i ptačí. Fagioli all’uccelletto jsou tedy důkazem florentského humoru i v těch nejtěžších časech hladu; fazole se jedli na sto způsobů a okořenit si je jako opravdové maso byla z nouze ctnost.

Toskánci a zejména Florenťané jsou známí láskou k fazolím a jejich ještě větší konzumací; dokládá to mimo jiné i jedno pořekadlo “Fiorentin mangia fagioli, lecca piatti e romaioli“. Florenťané jedí fazole, vylizují talíře i hrnce.  To, co může znít jako hanebné označení se ve Florencii vzalo jako kompliment o úctě k tradicím a dobrému jídlu…

 

Ingredience pro 4 osoby:

  • 400 g suchých fazolí
  • 300 g čerstvých rajčat/ plechovky Pelati
  • Větvička šalvěje
  • 2 stroužky česneku
  • Sůl pepř
  • 5 lžic Olej

Doba přípravy: 5 minut + namočení fazolí přes noc

Doba vaření: 1,5 h (nebo 30 min, viz Rady a tipy)

Postup:

  1. S receptem začneme den dopředu – je třeba si namočit fazole do vody.
  2. Druhého dne dáme vařit fazole i vodu, ve které byly přes noc. Přidáme lžičku soli a přivedeme k mírnému varu. Fazole by nikdy neměli silně vřít, hrozí, že se rozpadnou na kaši. Takto by se měli vařit přibližně 50 minut, možná déle, záleží na druhu fazolí.
  3. Fazole jsou hotové, když přestaneme cítit výrazně tvrdou slupku při zkusu.
  4. V hrnci rozehřejeme olej, přidáme šalvějové lístky a neoloupané stroužky česneku.
  5. Necháme 5 minut rozvonět a přidáme rajčata. Takto vzniklou omáčku provaříme čtvrt hodinky na mírném plameni. Poté přidáme fazole i s částí vody z jejich varu.
  6. Fagioli all’uccelletto osolíme a opepříme a necháme dalších 20 minut provařit.

Rady a tipy:

  • Pokud to nikomu neřeknete, použijte fazole z plechovky. Dejte pozor, aby nebyly v nějakém sladkokyselém divokém nálevu, nebo nedej Bože v tzv. tomatě, to by byl konec. Povoleny jsou fazole ve slaném nálevu. Začněte tím pádem až v bodě č. 4. Stáhnete tak čas na skoro půlhodinu…
  • Fajnšmekři z Mollica’s přidávají i Rigatino, tedy toskánskou obdobu na Pancettu. Video s různými zajímavostmi o receptu najdete níže.
  • V dávných dobách se Fagioli all’uccelletto podávali jako hlavní jídlo, dnes tento pokrm často nalezneme jako přílohu. Netřeba však fazole degradovat, takto připravené Vám určitě budou bohatou večeří.
  • Fagioli all’uccelletto se jedí s toskánským bílým chlebem, dá totiž neuvěřitelně vyniknout rafinované chuti této skvostné kombinace.

Zpět do obchodu