Peposo – pokrm stavitele Brunelleschiho

peposo4

Peposo je pokrm výrobců cihel. Nebo alespoň takto se traduje v Toskánsku. Výživný druhý chod z prorostlého hovězího masa, pepře (pepe) a vína vznikl údajně v období výstavby Florentské katedrály Santa Maria del Fiore v cihlárně v obci Impruneta. Existují 3 varianty: Il Peposo dei fornacini, Il Peposo all’Impruneta a Il Peposo del Brunelleschi. V čem je kouzlo receptu? Cihláři údajně postupovali následovně: Přišli na ranní směnu, donesli si s sebou kus hovězího, dali ho s vínem, pepřem a česnekem do keramické nádoby a vložili na kraj cihlářské pece. Během směny na maso zapomněli (vždyť se museli soustředit na výrobu cihel!) a poté hrnec na konci dne vytáhli z pece a pochutnali si. Výsledkem býval chuťově výrazný sytý pokrm. Hovězí maso se jen rozplývalo na jazyku, chuť vína hladila po duši a množství pepře a česneku vyhánělo bacily. Člověk by si to s těmi cihláři rád vyměnil… Třetí zmíněná varianta názvu Il Peposo del Brunelleschi se narodila taktéž v cihlárně v Impruneta, avšak pod dohledem mistra Brunelleschiho. Brunelleschi, který stojí za impozantností katedrály, často osobně dohlížel nad výrobou cihel. Když však přijel mistr, Peposo bylo bohatší, přidávala se tam zelenina a rozmanité koření.

My se ale dnes budeme soustředit na tu jednodušší variantu a vyzkoušíme, jaký pokrm jedli cihláři bez mistra Brunelleschiho.

Ingredience na 4 vydatné porce:

  • 800 g hovězí kližky, či jiného kusu prorostlého hovězího masa
  • 12 stroužků česneku
  • 300 ml Chianti Classico DOCG
  • Lžíce čerstvě namletého pepře
  • sůl

Doba přípravy: 15 minut

Doba pečení: 3 – 5 hodin

Postup přípravy:

  1. Hovězí maso omyjeme, nakrájíme na kusy přibližně 3x3 cm a vložíme do hrnce.
  2. Oloupané stroužky česneku přidáme k masu vcelku.
  3. Zasypeme pepřem a špetkou soli, zalijeme vínem. V případě že maso není ponořeno alespoň do poloviny výšky nakrájeného masa, přilijeme kapku vody.
  4. Pečeme na 150° C 3 a vice hodin zakryté poklicí. Na konci pečení sundáme poklici, aby se případná přebytečná řídká omáčka stáhla a zhoustla.

Rady a tipy:

  • Na Peposo se tradičně používalo maso nižší kvality, tedy to, které je plné šlach, tuku a blan. Blány dle rozmyslu odřezejte, šlachovité části, které byste měli tendency odřezat nechejte na masu. Díky dlouhému pomalému pečení se rozpustí a dodají pokrmu silnou hovězí chuť.
  • Originální receptura počítá s pečením v keramickém hrnci, když ale použijete pekáček či hrnec (bez nepřilnavých povrchů a plastových oušek!!!) bude Peposo stejně dobré.
  • Pokud velmi spěcháte, zvyšte teplotu na 180 ° C, 2 hodiny budou však určitě třeba.
  • Nemáte-li po ruce troubu, můžete Peposo připravit I na polotýnce. Na mírném plameni “pečte” 2 a půl hodiny.
  • Některé recepty uvádějí přidání i malého množství rajčatového protlaku, obávám se však, že kyselostí by mohl přebít chuť vína.
  • Pro inspiraci přikládám video skvělých Mollica's! :)

 

 

 

peposo1

Maso nakrájíme na kusy, přidáme česnek.

peposo2

Zasypeme peřem a špetkou soli.

peposo3

Zalijeme vínem.

peposo5

Peposo po 5 hodinách pečení.

Zpět do obchodu